Samshvilde – wycieczka archeologiczna

Samshvilde było od zawsze obszarem o wielkim znaczeniu. Strategicznie położone i dobrze ukryte w pagórkowatym krajobrazie, naznaczonym procesami geologicznymi, to interesujące miejsce znajduje się w SE od Tbilisi. Tutaj kultury megalityczne wzniosły struktury z gigantycznych kamieni, znacznie później ozdobione znakami religijnymi które uważane są za święte w dzisiejszych czasach. Tutaj stoi kilka, wczesnośredniowiecznych świątyń i ruiny potężnej twierdzy. Podczas Gruzińskiej Złotej Ery, stąd Dawid Budowniczy rządził krajem rezydując wraz ze swym dworem na odizolowanym wzgórzu, będącym kiedyś kwitnącą osadą wielkości miasta.

Samshvilde to mała wioska w pobliżu Tetritskaro. Terytorium słynie z historycznego miejsca - pozostałości starożytnego miasta. Samshvilde odegrało dawniej ważną rolę w historii Królestwa Kartli oraz w historii Zjednoczonej Gruzji. Spacerując tutaj z naszym przewodnikiem – archeologiem, możesz poznać prawdziwe fakty na temat miasta. Będziesz odkrywać starożytne obiekty, ruiny średniowiecznej osady, kamienie młyńskie, nagrobki w kształcie zwierząt. Zobaczysz świątynię chrześcijańską w której czczci się pradawny menhir… Odwiedzając Samshvilde, masz okazję zobaczyć wykopaliska archeologiczne odbywające się tutaj co roku, a jeśli masz szczęście i jesteś wystarczająco ciekawy… będziesz mógł nawet w nich uczestniczyć.

Po obejrzeniu kompleksu organizowany jest piknik z widokiem na wspaniale wulkaniczne kaniony rozpościerające się dookoła.

Wycieczka piesza lub rowerowa

5 km od centrum miasta Tetritskaro (punkt początkowy wycieczki)

Czas trwania:

1 dzień

Stopień trudności:

łatwa